| Product name | MAGNA1 32-60 F N |
| Product No | 99221271 |
| EAN number | 5712608942440 |
| Maximum head | 60 dm |
| TF class | 110 |
| Approvals | CE,VDE,EAC,MOROCCO,UKCA,TSE,RCM,UkrSEPRO |
| Approvals for drinking water | WRAS, ACS, UBA |
| Model | C |
| Pump housing | Stainless steel |
| Impeller | Composite |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Type of connection | DIN |
| Size of connection | DN 32 |
| Pressure rating for connection | PN 6/10 |
| Port-to-port length | 220 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -10 .. 110 °C |
| Selected liquid temperature | 60 °C |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Maximum power input – P1 | 111 W |
| P1 min. | 9 W |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Minimum current consumption | 0.09 A |
| Maximum current consumption | 0.9 A |
| Maximum speed | 3516 rpm |
| Enclosure class (IEC 34-5) | X4D |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Energy (EEI) | 0.20 |
| Net weight | 7.83 kg |
| Gross weight | 8.64 kg |
| Shipping volume | 0.016 m³ |
| Environmental approvals | CN ROHS,WEEE |
MAGNA1 32-60 F N
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










