| Product name | MAGNA3 D 32-80 |
| Product No | 97924457 |
| EAN number | 5710626495351 |
| Rated flow | 4.77 m³/h |
| Rated head | 5.966 m |
| Maximum head | 80 dm |
| TF class | 110 |
| Approvals | CE,VDE,EAC,MOROCCO,UKCA,TSE,RCM,UkrSEPRO |
| Model | E |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Composite |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Type of connection | G |
| Size of connection | 2 inch |
| Pressure rating for connection | PN 16 |
| Port-to-port length | 180 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -10 .. 110 °C |
| Selected liquid temperature | 60 °C |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Maximum power input – P1 | 134 W |
| P1 min. | 9 W |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Minimum current consumption | 0.09 A |
| Maximum current consumption | 1.19 A |
| Maximum speed | 4080 rpm |
| Enclosure class (IEC 34-5) | X4D |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Energy (EEI) | 0.18 |
| Net weight | 13.2 kg |
| Gross weight | 14.6 kg |
| Shipping volume | 0.055 m³ |
| Environmental approvals | CN ROHS,WEEE |
MAGNA3 D 32-80
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









