| Product name | MAGNA3 80-60 F |
| Product No | 97924307 |
| EAN number | 5710626493821 |
| Rated flow | 24.72 m³/h |
| Rated head | 4.903 m |
| Maximum head | 60 dm |
| TF class | 110 |
| Approvals | CE,VDE,EAC,MOROCCO,UKCA,TSE,RCM,UkrSEPRO |
| Model | E |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Composite |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 6 bar |
| Type of connection | DIN |
| Size of connection | DN 80 |
| Pressure rating for connection | PN 6 |
| Port-to-port length | 360 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -10 .. 110 °C |
| Selected liquid temperature | 60 °C |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Maximum power input – P1 | 521 W |
| P1 min. | 24 W |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Minimum current consumption | 0.26 A |
| Maximum current consumption | 2.4 A |
| Maximum speed | 2580 rpm |
| Enclosure class (IEC 34-5) | X4D |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Energy (EEI) | 0.17 |
| Net weight | 26.9 kg |
| Gross weight | 29.7 kg |
| Shipping volume | 0.071 m³ |
| Danish VVS No. | 380962806 |
| Swedish RSK No. | 5732506 |
| Norwegian NRF no. | 9042701 |
| Environmental approvals | CN ROHS,WEEE |
MAGNA3 80-60 F
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com







