| Product name | MD1.80.80.75.4.51D /450.SL |
| Product No | 97577867 |
| EAN number | 5700318991049 |
| Pump speed on which pump data are based | 1455 rpm |
| Rated flow | 5.5 l/s |
| Maximum flow | 45 l/s |
| Rated head | 22.4 m |
| Maximum head | 24.5 m |
| Type of impeller | SINGLE CHANNEL |
| Max. Particle | 80 mm |
| Primary shaft seal | SIC/SIC |
| Max. hydraulic efficiency | 68 % |
| Approvals | CE,EAC,MORO,UKCA,SEPRO |
| Model | C |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Cast iron |
| Tank | PLASTIC |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Type of outlet connection | DIN |
| Size of outlet connection | DN 80 |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Maximum installation depth | 2 m |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 9 kW |
| Rated power – P2 | 7.5 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-415 V |
| Voltage tolerance | +6/-10 % |
| Max starts per hour | 60 |
| Rated current | 17.3 A |
| Rated current at 3/4 load | 13.4 A |
| Rated current at 1/2 load | 10.9 A |
| Starting current | 107 A |
| Rated current at no load | 7.4 A |
| Cos phi – power factor | 0.79 |
| Cos phi – p.f. at no load | 0.12 |
| Cos phi – p.f. at 3/4 load | 0.72 |
| Cos phi – p.f. at 1/2 load | 0.61 |
| Locked-rotor torque | 91 Nm |
| Breakdown torque | 141 Nm |
| Moment of inertia | 0.1618 kg m² |
| Motor efficiency at full load | 83.4 % |
| Motor efficiency at 3/4 load | 83.5 % |
| Motor efficiency at 1/2 load | 81.3 % |
| Number of poles | 4 |
| Start. method | star/delta |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Ex-protection standard | THERMAL SWITCH |
| Power cable type | H07RN-F |
| Length of power cable | 10 m |
| Moisture sensor | without moisture sensors |
| Water-in-oil sensor | without water-in-oil sensor |
| Operation mode | S3 50%, 1 MIN. |
| Total effective volume of collecting tank at 180 mm inlet | 120 l |
| Total effective volume of collecting tank at 250 mm inlet | 240 l |
| Tank volume nominal | 450 l |
| Net weight | 489 kg |
| Gross weight | 586 kg |
| Shipping volume | 2.55 m³ |
| Danish VVS No. | 154033475 |
| Environmental approvals | WEEE |
MD1.80.80.75.4.51D /450.SL
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









