| Product name | MDV.80.80.75.2.51D /450.SE |
| Product No | 96741485 |
| EAN number | 5700838270358 |
| Pump speed on which pump data are based | 2940 rpm |
| Rated flow | 5.5 l/s |
| Maximum flow | 25 l/s |
| Rated head | 31 m |
| Maximum head | 33.8 m |
| Type of impeller | VORTEX |
| Max. Particle | 80 mm |
| Primary shaft seal | SIC/SIC |
| Max. hydraulic efficiency | 39 % |
| Approvals | CE,EAC,MORO,UKCA,SEPRO |
| Model | C |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Cast iron |
| Tank | PLASTIC |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Type of outlet connection | DIN |
| Size of outlet connection | DN 80 |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Maximum installation depth | 2 m |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 8.9 kW |
| Rated power – P2 | 7.5 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-415 V |
| Voltage tolerance | +6/-10 % |
| Max starts per hour | 60 |
| Rated current | 16.2 A |
| Rated current at 3/4 load | 12.7 A |
| Rated current at 1/2 load | 10.4 A |
| Starting current | 152 A |
| Rated current at no load | 7.8 A |
| Cos phi – power factor | 0.83 |
| Cos phi – p.f. at no load | 0.14 |
| Cos phi – p.f. at 3/4 load | 0.76 |
| Cos phi – p.f. at 1/2 load | 0.65 |
| Locked-rotor torque | 80 Nm |
| Breakdown torque | 112 Nm |
| Moment of inertia | 0.0126 kg m² |
| Motor efficiency at full load | 84.8 % |
| Motor efficiency at 3/4 load | 83.8 % |
| Motor efficiency at 1/2 load | 80.1 % |
| Number of poles | 2 |
| Start. method | star/delta |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Ex-protection standard | THERMAL SWITCH |
| Power cable type | H07RN-F |
| Length of power cable | 10 m |
| Moisture sensor | without moisture sensors |
| Water-in-oil sensor | without water-in-oil sensor |
| Operation mode | S1/S3 50%,1MIN. |
| Total effective volume of collecting tank at 180 mm inlet | 120 l |
| Total effective volume of collecting tank at 250 mm inlet | 240 l |
| Tank volume nominal | 450 l |
| Net weight | 396 kg |
| Gross weight | 491 kg |
| Shipping volume | 2.55 m³ |
| Norwegian NRF no. | 9045374 |
| Environmental approvals | WEEE |
MDV.80.80.75.2.51D /450.SE
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









