| Product name | MOG.09.3.2 |
| Product No | 97901125 |
| EAN number | 5710626081257 |
| Pump speed on which pump data are based | 2860 rpm |
| Rated flow | 0.889 l/s |
| Maximum flow | 4.4 l/s |
| Rated head | 12.3 m |
| Maximum head | 14.4 m |
| Type of impeller | GRINDER SYSTEM |
| Max. Particle | 50 mm |
| Approvals | CE,EAC,MORO,UKCA,SEPRO |
| Pump housing | EN 1561 EN-GJL-200 |
| Tank | PLASTIC |
| Gasket | SIC/SIC |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Type of outlet connection | Oval |
| Size of outlet connection | DN 32 |
| Pressure rating for connection | PN 6 |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 1.4 kW |
| Rated power – P2 | 0.9 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 400 V |
| Voltage tolerance | +10/-10 % |
| Max starts per hour | 60 |
| Rated current | 2.7 A |
| Cos phi – power factor | 0.72 |
| Motor efficiency at full load | 71 % |
| Number of poles | 2 |
| Start. method | direct-on-line |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Ex-protection standard | THERMAL SWITCH |
| Length of cable | 1.5 m |
| Motor cable | 10 m |
| Cable type | H07RN-F |
| Power plug | CEE 3P+N+E |
| Mains cable | H05 VV-F |
| Type of control box | LC231 |
| Operation mode | S3-35% 1MIN |
| Total volume of tank(s) | 93 l |
| Total effective volume of collecting tank at 180 mm inlet | 23 l |
| Total effective volume of collecting tank at 250 mm inlet | 37 l |
| Total effective volume of collecting tank at 315 mm inlet | 50 l |
| Net weight | 69.2 kg |
| Gross weight | 92.6 kg |
| Danish VVS No. | 154032209 |
| Swedish RSK No. | 5886078 |
| Finnish LVI No. | 4965367 |
| Norwegian NRF no. | 9045332 |
| Environmental approvals | WEEE |
MOG.09.3.2
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









