Product Code: 48278844
| Name | MovitecV F004/12LB1D18FS090D5UW |
| Design concept | V |
| Component size | 4 |
| No.of stages, single-entry | 12PC |
| No.of reduced stages | 0PC |
| Rated motor power P2 | 2.2kW |
| Shaft seal code | Code 18 |
| Pumpspeed | 2900 |
| Rated frequency | 50Hz |
| No. of motor poles | 2PC |
| Mains voltage | 400V |
| Motor connector plug | Without |
| Efficiency class | IE3 (Premium) |
| Weight | 37.192 kg |
| Material number | 48278844 |









