Product Code: 48019295
| Name | MOVITECV F015/13-C1D13ES160B5YWX |
| Design concept | V |
| Component size | 15 |
| No.of stages, single-entry | 13PC |
| No.of reduced stages | 0PC |
| Rated motor power P2 | 15kW |
| Shaft seal code | Code 13 |
| Pumpspeed | 2900 |
| Rated frequency | 50Hz |
| No. of motor poles | 2PC |
| Mains voltage | 400V |
| Motor connector plug | Connection (PDrv2) |
| Efficiency class | IE5 (Ultra Premium) |
| Weight | 137.603 kg |
| Material number | 48019295 |






