Product Code: 48238068
| Name | MOVITECV F040/06-B1X13ES132A8UW |
| Design concept | V |
| Component size | 40 |
| No.of stages, single-entry | 6PC |
| No.of reduced stages | 0PC |
| Rated motor power P2 | 5.5kW |
| Shaft seal code | Code 13 |
| Pumpspeed | 1750 |
| Rated frequency | 60Hz |
| No. of motor poles | 4PC |
| Mains voltage | 400V |
| Motor connector plug | Without |
| Efficiency class | IE3 (Premium) |
| Weight | 134.584 kg |
| Material number | 48238068 |








