Product Code: 48227832
| Name | MOVITECV F040/072B1X13ES180B5VW |
| Design concept | V |
| Component size | 40 |
| No.of stages, single-entry | 7PC |
| No.of reduced stages | 2PC |
| Rated motor power P2 | 22kW |
| Shaft seal code | Code 13 |
| Pumpspeed | 2900 |
| Rated frequency | 50Hz |
| No. of motor poles | 2PC |
| Mains voltage | 400V |
| Motor connector plug | Without |
| Efficiency class | IE3 (Premium) |
| Weight | 242.232 kg |
| Material number | 48227832 |







