Product Code: 48021403
| Name | MovitecVCF006/08-B1U50E2090C5XW- |
| Design concept | VC |
| Component size | 6 |
| No.of stages, single-entry | 8PC |
| No.of reduced stages | None |
| Rated motor power P2 | 2.2kW |
| Shaft seal code | Code 50 |
| Pumpspeed | 2900 |
| Rated frequency | 50Hz |
| No. of motor poles | None |
| Mains voltage | 400V |
| Motor connector plug | None |
| Efficiency class | IE5 (Ultra Premium) |
| Weight | 43.134 kg |
| Material number | 48021403 |










