Product Code: 48021337
| Name | MovitecVS 004/14-B4S55E2090A5XW- |
| Design concept | VS |
| Component size | 4 |
| No.of stages, single-entry | 14PC |
| No.of reduced stages | None |
| Rated motor power P2 | 2.2kW |
| Shaft seal code | Code 55 |
| Pumpspeed | 2900 |
| Rated frequency | 50Hz |
| No. of motor poles | None |
| Mains voltage | 400V |
| Motor connector plug | None |
| Efficiency class | IE5 (Ultra Premium) |
| Weight | 39.935 kg |
| Material number | 48021337 |







