Product Code: 48021563
| Name | MovitecVS 040/03-B1Z56E2160G5XW- |
| Design concept | VS |
| Component size | 40 |
| No.of stages, single-entry | 3PC |
| No.of reduced stages | None |
| Rated motor power P2 | 11kW |
| Shaft seal code | Code 56 |
| Pumpspeed | 2900 |
| Rated frequency | 50Hz |
| No. of motor poles | None |
| Mains voltage | 400V |
| Motor connector plug | None |
| Efficiency class | IE5 (Ultra Premium) |
| Weight | 157.346 kg |
| Material number | 48021563 |










