Product Code: 05272556
| Name | MovitecVSF040/032B1Z56ES160A5VW-3H |
| Design concept | VS |
| Component size | 40 |
| No.of stages, single-entry | 3PC |
| No.of reduced stages | 2PC |
| Rated motor power P2 | 11kW |
| Shaft seal code | Code 56 |
| Pumpspeed | 2900 |
| Rated frequency | 50Hz |
| No. of motor poles | None |
| Mains voltage | 400V |
| Motor connector plug | None |
| Efficiency class | IE3 (Premium) |
| Weight | 168.379 kg |
| Material number | 05272556 |









