Product Code: 48227525
| Name | MOVITECVSF040/10-B1Z14ES132B7VW |
| Design concept | VS |
| Component size | 40 |
| No.of stages, single-entry | 10PC |
| No.of reduced stages | 0PC |
| Rated motor power P2 | 5.5kW |
| Shaft seal code | Code 14 |
| Pumpspeed | 1450 |
| Rated frequency | 50Hz |
| No. of motor poles | 4PC |
| Mains voltage | 400V |
| Motor connector plug | Without |
| Efficiency class | IE3 (Premium) |
| Weight | 152.963 kg |
| Material number | 48227525 |









