| Product name | MTB 65-160/158 A-F-A-BQQE |
| Product No | 98501559 |
| EAN number | 5711496195792 |
| Rated flow | 60 m³/h |
| Rated head | 14.7 m |
| Actual impeller diameter | 158 mm |
| Primary shaft seal | BQQE |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B2 |
| Pump version | A |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Cast iron |
| Material code | A |
| Maximum ambient temperature | 55 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Flange standard | DIN |
| Pump inlet | DN 80 |
| Pump outlet | DN 65 |
| Pressure rating | PN 16 |
| Connect code | F |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 90 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor type | INNOMOTICS |
| Rated power – P2 | 5.5 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 220-240D/380-420Y V |
| Rated current | 17.2/9.9 A |
| Starting current | 730 % |
| Cos phi – power factor | 0.90 |
| Rated speed | 2950 rpm |
| IE efficiency | IE3 89,2% |
| IE Efficiency class | IE3 |
| Motor efficiency at full load | 89.2 % |
| Motor efficiency at 3/4 load | 90.1 % |
| Motor efficiency at 1/2 load | 89.7 % |
| Number of poles | 2 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | PTC |
| Motor No | 83U05217 |
| Motor range | Standard |
| Net weight | 99.5 kg |
| Gross weight | 110 kg |
| Shipping volume | 0.178 m³ |
MTB 65-160/158 A-F-A-BQQE
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










