| Product name | MTB 65-160/171 A-F-A-BQQV |
| Product No | 98501631 |
| EAN number | 5711496196515 |
| Rated flow | 60 m³/h |
| Rated head | 21.1 m |
| Actual impeller diameter | 171 mm |
| Primary shaft seal | BQQV |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B2 |
| Pump version | A |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Cast iron |
| Material code | A |
| Maximum ambient temperature | 55 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Flange standard | DIN |
| Pump inlet | DN 80 |
| Pump outlet | DN 65 |
| Pressure rating | PN 16 |
| Connect code | F |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 90 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor type | INNOMOTICS |
| Rated power – P2 | 7.5 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 220-240D/380-420Y V |
| Rated current | 22.5/13.1 A |
| Starting current | 830 % |
| Cos phi – power factor | 0.92 |
| Rated speed | 2950 rpm |
| IE efficiency | IE3 90,1% |
| IE Efficiency class | IE3 |
| Motor efficiency at full load | 90.1 % |
| Motor efficiency at 3/4 load | 91.0 % |
| Motor efficiency at 1/2 load | 91.0 % |
| Number of poles | 2 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | PTC |
| Motor No | 83U05222 |
| Motor range | Standard |
| Net weight | 114 kg |
| Gross weight | 125 kg |
| Shipping volume | 0.178 m³ |
MTB 65-160/171 A-F-A-BQQV
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









