| Product name | MTBE 50-200/215 A-F-A-BQQV |
| Product No | 98501655 |
| EAN number | 5711496196751 |
| Pump speed on which pump data are based | 1450 rpm |
| Rated flow | 30 m³/h |
| Rated head | 13.1 m |
| Actual impeller diameter | 215 mm |
| Primary shaft seal | BQQV |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B2 |
| Pump version | A |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Cast iron |
| Material code | A |
| Maximum ambient temperature | 50 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Flange standard | DIN |
| Pump inlet | DN 65 |
| Pump outlet | DN 50 |
| Pressure rating | PN 16 |
| Connect code | F |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 90 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor type | 100LD |
| Rated power – P2 | 3 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-500 V |
| Rated current | 5.80-4.60 A |
| Cos phi – power factor | 0.91-0.86 |
| Rated speed | 180-2200 rpm |
| IE Efficiency class | IE5 |
| Motor efficiency at full load | 90.1 % |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | ELEC |
| Motor No | 98971265 |
| Motor range | Standard |
| Net weight | 67.2 kg |
| Gross weight | 74.2 kg |
| Shipping volume | 0.315 m³ |
MTBE 50-200/215 A-F-A-BQQV
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com







