| Product name | MTBE 65-200/199 A-F-A-BQQV |
| Product No | 98768042 |
| EAN number | 5712601113076 |
| Pump speed on which pump data are based | 2930 rpm |
| Rated flow | 60 m³/h |
| Rated head | 42.1 m |
| Actual impeller diameter | 199 mm |
| Primary shaft seal | BQQV |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Pump version | A |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Cast iron |
| Material code | A |
| Maximum ambient temperature | 50 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Flange standard | DIN |
| Pump inlet | DN 80 |
| Pump outlet | DN 65 |
| Pressure rating | PN 16 |
| Connect code | F |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 0 .. 90 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor type | 160MA |
| Rated power – P2 | 15 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-480 V |
| Rated current | 26.7-22.0 A |
| Cos phi – power factor | 0.94-0.92 |
| Rated speed | 360-4000 rpm |
| IE Efficiency class | IE5 |
| Motor efficiency at full load | 92.8 % |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | ELEC |
| Motor No | 92875468 |
| Motor range | Standard |
| Net weight | 196 kg |
| Gross weight | 227 kg |
| Shipping volume | 0.509 m³ |
MTBE 65-200/199 A-F-A-BQQV
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








