| Product name | NBE 040-070/5.75 ASAG6S2ESBQQEQCB |
| Product No | 93185480 |
| EAN number | 5715468967622 |
| Pump speed on which pump data are based | 4000 rpm |
| Rated flow | 234.2 m³/h |
| Rated head | 27.61 m |
| Actual impeller diameter | 146 mm |
| Shaft seal arrangement | Single |
| Primary shaft seal | BQQE |
| Code for shaft seal | BQQE |
| Curve tolerance | 2B HI 14.6:2016 |
| Pump version | A |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Stainless steel |
| Internal pump house coating | No coating |
| Material code | S2 |
| Code for rubber | E |
| Shaft | Stainless steel |
| Maximum ambient temperature | 50 °C |
| Maximum operating pressure | 12 bar |
| Pipe connection standard | ASME B16.1 |
| Size of inlet connection | DN 125 |
| Size of outlet connection | DN 100 |
| Pressure rating for connection | Class 125 |
| Support block (Yes/No) | N |
| Connect code | G |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -25 .. 120 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Rated power – P2 | 22 kW |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 3 x 440-480 V |
| Rated current | 34.3-31.6 A |
| Cos phi – power factor | 0.94 |
| Rated speed | 360-4000 rpm |
| IE Efficiency class | IE5 |
| Motor efficiency at full load | 94.1 % |
| Number of poles | 2 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | ELEC |
| Motor No | 92965387 |
| Mount. design. acc. IEC 34-7 | NEMA type C / foot |
| Bearing insulation type N-end | Steel Bearing |
| Control panel | HMI300 – Advanced |
| Function Module | FM310 – Advanced |
| Frequency converter | Built-in |
| Pressure sensor | Y |
| DOE Pump Energy Index VL | 0.50 |
| Net weight | 175 kg |
| Gross weight | 175 kg |
| Shipping volume | 0.266 m³ |
NBE 040-070/5.75 ASAG6S2ESBQQEQCB
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








