| Product name | NBE 32-125.1/121 ASAF2BESBQQEHWB |
| Product No | 99534429 |
| EAN number | 5713830667194 |
| Pump speed on which pump data are based | 2901 rpm |
| Rated flow | 19.71 m³/h |
| Rated head | 15.71 m |
| Actual impeller diameter | 121 mm |
| Nominal impeller diameter | 125.1 |
| Shaft seal arrangement | Single |
| Primary shaft seal | BQQE |
| Shaft diameter | 24 mm |
| Code for shaft seal | BQQE |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B2 |
| Pump version | A |
| Bearing design | Standard |
| Pump housing | Cast iron |
| Wear ring | Brass |
| Impeller | Bronze |
| Internal pump house coating | CED |
| Material code | B |
| Code for rubber | E |
| Shaft | Stainless steel |
| Maximum ambient temperature | 50 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Pipe connection standard | EN 1092-2 |
| Size of inlet connection | DN 50 |
| Size of outlet connection | DN 32 |
| Pressure rating for connection | PN 16 |
| Bearing lubrication | Grease |
| Pump housing with feet (Yes/No) | Yes |
| Support block (Yes/No) | N |
| Connect code | F2 |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -25 .. 120 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Rated power – P2 | 1.5 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-500 V |
| Rated current | 2.9-2.4 A |
| Cos phi – power factor | 0.92-0.85 |
| Rated speed | 360-4000 rpm |
| IE Efficiency class | IE5 |
| Motor efficiency at full load | 88.9 % |
| Number of poles | 2 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | ELEC |
| Motor No | 98726491 |
| Mount. design. acc. IEC 34-7 | IM V1/B5 |
| Bearing insulation type N-end | Steel Bearing |
| Control panel | HMI300 – Graphical |
| Function Module | FM300 – Advanced |
| Frequency converter | Built-in |
| Pressure sensor | Y |
| Type of pressure sensor | Differential |
| Minimum efficiency index, MEI ≥ | 0.70 |
| Net weight | 39 kg |
| Gross weight | 56 kg |
| Shipping volume | 0.315 m³ |
| Language on pump nameplate | GB |
NBE 32-125.1/121 ASAF2BESBQQEHWB
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










