| Product name | NBE 40-315/305 ASAF2AESBQQEKWA |
| Product No | 99534694 |
| EAN number | 5713830669747 |
| Pump speed on which pump data are based | 1450 rpm |
| Rated flow | 22.2 m³/h |
| Rated head | 22.4 m |
| Actual impeller diameter | 305 mm |
| Nominal impeller diameter | 315 |
| Shaft seal arrangement | Single |
| Primary shaft seal | BQQE |
| Shaft diameter | 32 mm |
| Code for shaft seal | BQQE |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B2 |
| Pump version | A |
| Bearing design | Standard |
| Pump housing | Cast iron |
| Wear ring | Brass |
| Impeller | Cast iron |
| Internal pump house coating | CED |
| Material code | A |
| Code for rubber | E |
| Shaft | Stainless steel |
| Maximum ambient temperature | 50 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Pipe connection standard | EN 1092-2 |
| Size of inlet connection | DN 65 |
| Size of outlet connection | DN 40 |
| Pressure rating for connection | PN 16 |
| Bearing lubrication | Grease |
| Pump housing with feet (Yes/No) | Yes |
| Support block (Yes/No) | N |
| Connect code | F2 |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -25 .. 120 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Rated power – P2 | 4 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-500 V |
| Rated current | 7.70-6.00 A |
| Cos phi – power factor | 0.92-0.87 |
| Rated speed | 180-2200 rpm |
| IE Efficiency class | IE5 |
| Motor efficiency at full load | 90.3 % |
| Number of poles | 4 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | ELEC |
| Motor No | 93108490 |
| Mount. design. acc. IEC 34-7 | IM V1/B5 |
| Bearing insulation type N-end | Steel Bearing |
| Control panel | HMI300 – Advanced |
| Function Module | FM310 – Advanced |
| Frequency converter | Built-in |
| Pressure sensor | Y |
| Type of pressure sensor | Differential |
| Minimum efficiency index, MEI ≥ | 0.64 |
| Net weight | 115 kg |
| Gross weight | 132 kg |
| Shipping volume | 0.315 m³ |
| Language on pump nameplate | GB |
NBE 40-315/305 ASAF2AESBQQEKWA
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









