| Product name | NKG 100-80-160/171 VAA1F2AVSBQQVGW3 |
| Product No | 92894856 |
| EAN number | 5715121178426 |
| Pump speed on which pump data are based | 1440 rpm |
| Rated flow | 36.65 m³/h |
| Pump with motor (Yes/No) | Y |
| Rated head | 4.438 m |
| Actual impeller diameter | 171 mm |
| Nominal impeller diameter | 160 |
| Type of impeller | SuperVortex |
| Max. Particle | 20 mm |
| Primary shaft seal | BQQV |
| Shaft diameter | 32 mm |
| Code for shaft seal | BQQV |
| Mechanical seal type | Single |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B2 |
| Pump version | A1 |
| Bearing design | Standard |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Cast iron |
| Internal pump house coating | CED |
| Material code | A |
| Code for rubber | V |
| Shaft | Stainless steel |
| Maximum ambient temperature | 55 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Pipe connection standard | EN 1092-2 |
| Type of inlet connection | DIN |
| Type of outlet connection | DIN |
| Size of inlet connection | DN 100 |
| Size of outlet connection | DN 80 |
| Pressure rating for connection | PN 16 |
| Coupling type | Flexible w/o spacer |
| Base frame design | EN/ISO |
| Code for base frame | 4B ST |
| Grouting (Yes/No) | N |
| Connect code | F |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -10 .. 90 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor type | INNOMOTICS |
| Rated power – P2 | 1.1 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 220-240D/380-420Y V |
| Rated current | 4.2/2.4 A |
| Starting current | 690 % |
| Cos phi – power factor | 0.78 |
| Rated speed | 1440 rpm |
| IE efficiency | IE3 84,1% |
| IE Efficiency class | IE3 |
| Motor efficiency at full load | 84.1 % |
| Motor efficiency at 3/4 load | 84.7 % |
| Motor efficiency at 1/2 load | 83.4 % |
| Number of poles | 4 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | NONE |
| Motor No | 98957728 |
| Bearing insulation type N-end | N |
| Frequency converter | None |
| Pressure sensor | N |
| Net weight | 141 kg |
| Gross weight | 154 kg |
| Shipping volume | 0.317 m³ |
| Language on pump nameplate | GB |
NKG 100-80-160/171 VAA1F2AVSBQQVGW3
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









