| Product name | NKG 125-100-200/199 VAA2F2KESBQQEIW3 |
| Product No | 93422317 |
| EAN number | 5715472480957 |
| Pump speed on which pump data are based | 1465 rpm |
| Rated flow | 64.16 m³/h |
| Pump with motor (Yes/No) | Y |
| Rated head | 3.267 m |
| Actual impeller diameter | 199 mm |
| Nominal impeller diameter | 200 |
| Type of impeller | SuperVortex |
| Max. Particle | 25 mm |
| Primary shaft seal | BQQE |
| Shaft diameter | 32 mm |
| Code for shaft seal | BQQE |
| Mechanical seal type | Single |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B2 |
| Pump version | A2 |
| Bearing design | Standard |
| Pump housing | Stainless steel |
| Flange | Cast iron |
| Impeller | Stainless steel |
| Internal pump house coating | No coating |
| Material code | K |
| Code for rubber | E |
| Shaft | Stainless steel |
| Maximum ambient temperature | 55 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Pipe connection standard | EN 1092-1 |
| Type of inlet connection | DIN |
| Type of outlet connection | DIN |
| Size of inlet connection | DN 125 |
| Size of outlet connection | DN 100 |
| Pressure rating for connection | PN 16 |
| Coupling type | Flexible w/spacer |
| Base frame design | EN/ISO |
| Code for base frame | 6 |
| Grouting (Yes/No) | N |
| Connect code | F |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -25 .. 120 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor type | INNOMOTICS |
| Rated power – P2 | 2.2 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 220-240D/380-420Y V |
| Rated current | -7.8 A |
| Cos phi – power factor | 0.79 |
| Rated speed | 1465 rpm |
| IE efficiency | IE4 89,5% |
| IE Efficiency class | IE4 |
| Motor efficiency at full load | 89.5 % |
| Motor efficiency at 3/4 load | 89.6 % |
| Motor efficiency at 1/2 load | 88.3 % |
| Number of poles | 4 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | NONE |
| Motor No | 93382295 |
| Bearing insulation type N-end | Steel Bearing |
| Frequency converter | None |
| Pressure sensor | N |
| Net weight | 223 kg |
| Gross weight | 238 kg |
| Shipping volume | 0.554 m³ |
| Language on pump nameplate | GB |
NKG 125-100-200/199 VAA2F2KESBQQEIW3
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








