| Product name | S2.145.300.280.8.62E.C.421.G.EX.D.513 |
| Product No | 96784043 |
| EAN number | 5700310217789 |
| Maximum flow | 415 l/s |
| Maximum head | 13.1 m |
| Actual impeller diameter | 421 mm |
| Type of impeller | 2-CHANNEL |
| Max. Particle | 145 mm |
| Approvals on nameplate | CE,EAC,ATEX,IECEx |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Cooling jacket (Yes/No) | Y |
| Lifting height class | E |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Ductile iron |
| Motor | Cast iron |
| Shaft seal | SIC |
| Secondary shaft seal | SIC-CARBON |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Type of connection | DIN |
| Size of outlet connection | DN 300 |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Maximum installation depth | 20 m |
| Inst dry/wet | D/S |
| Auto coupling | 96782484 |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Frame size | 62 |
| Power input P1 | 32 kW |
| Rated power – P2 | 28 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 415 V |
| Voltage tolerance | +10/-10 % |
| Max starts per hour | 15 |
| Rated current | 54/ A |
| Maximum current consumption | 54 A |
| Starting current | 258 A |
| Rated current at no load | 18 A |
| Rated speed | 726 rpm |
| Motor efficiency at full load | 87 % |
| Motor efficiency at 3/4 load | 89 % |
| Motor efficiency at 1/2 load | 87 % |
| Number of poles | 8 |
| Method of start | Y/D |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Explosion proof | yes |
| Ex-protection standard | 60079-0 |
| Power cable type | H07RN-F AT |
| Length of power cable | 10 m |
| Cable description | 2X4X6MM2+1X7X1,5MM2 |
| Cable resistance | 3.30 mOhm/m |
| Winding resistance | 0.520 Ohm |
| Cos phi 1/1 | 0.84 |
| Cos phi 1/2 | 0.71 |
| Cos phi 3/4 | 0.81 |
| Moisture sensor | with moisture sensors |
| Water-in-oil sensor | with water-in-oil sensor |
| Net weight | 900 kg |
| Gross weight | 1070 kg |
S2.145.300.280.8.62E.C.421.G.EX.D.513
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









