| Product name | SEG.40.15.E.2.50B |
| Product No | 96878514 |
| EAN number | 5700312551270 |
| Max. flow | 4.17 l/s |
| Max. head | 25.8 m |
| Type of impeller | GRINDER SYSTEM |
| Primary shaft seal | SIC/SIC |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B2 |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Cast iron |
| Maximum ambient temperature | 40 °C |
| Maximum operating pressure | 6 bar |
| Flange standard | DIN |
| Pipework connection | DN40/50 |
| Pump outlet | DN 40 |
| Pressure rating | PN 10 |
| Maximum installation depth | 7 m |
| Inst dry/wet | SUBMERGED |
| Auto-coupling | 96076063 |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input – P1 | 2.3 kW |
| Rated power – P2 | 1.5 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 400-415 V |
| Voltage tolerance | +6/-10 % |
| Max starts per hour | 30 |
| Rated current | 3.8/3.8 A |
| Starting current | 21 A |
| Rated current at no load | 1.9 A |
| Cos phi – power factor | 0.88 |
| Cos phi – p.f. at 3/4 load | 0.81 |
| Cos phi – p.f. at 1/2 load | 0.71 |
| Rated speed | 2700 rpm |
| Moment of inertia | 0.004 kg m² |
| Motor efficiency at full load | 72 % |
| Motor efficiency at 3/4 load | 73 % |
| Motor efficiency at 1/2 load | 69 % |
| Number of poles | 2 |
| Start. method | direct-on-line |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Explosion proof | no |
| Built-in motor protection | THERMAL SWITCH |
| Thermal protec | external |
| Length of cable | 10 m |
| Cable type | 07RN8-F |
| Type of cable plug | No plug |
| Control box | not included |
| Additional I/O | Build in |
| Moisture sensor | without moisture sensors |
| AUTOADAPT | Yes |
| Net weight | 42.9 kg |
| Danish VVS No. | 391344151 |
| Swedish RSK No. | 5885986 |
| Finnish LVI No. | 4836110 |
| Norwegian NRF no. | 9045565 |
SEG.40.15.E.2.50B
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








