| Product name | SRG.130.80 .375.11.5.1B |
| Product No | 98798092 |
| EAN number | 5712601512480 |
| Maximum flow | 1290 l/s |
| Min flow | 950 l/s |
| Propeller speed | 375 rpm |
| Gear ratio | 3.875 |
| Propeller diameter | 800 mm |
| Number of propeller blades | 3 |
| Max. propeller blade angel | 11 deg. |
| Rated head | 0.9 m |
| Min. head | 0.1 m |
| Maximum head | 0.9 m |
| Primary shaft seal | 2X RADIAL LIP SEALS |
| Testing standard | ISO9906:2012 3B |
| Motor | Cast iron |
| Propeller | 1.4581 |
| Hub | AISI 1.4581 |
| Flange | Stainless steel |
| Paint thickness | 450 micrometre |
| Maximum installation depth | 20 m |
| Fits column profile tube, size | 60/60 mm |
| Liquid temperature range | 5 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| pH-value range | 4-10 |
| Power input – P1 | 14.3 kW |
| Rated power – P2 | 13 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 400-415 V |
| Voltage tolerance | +6/-10 % |
| Max starts per hour | 20 |
| Rated current | 26 A |
| Starting current | 165 A |
| Cos phi – power factor | 0.8 |
| Cos phi – p.f. at 3/4 load | 0.74 |
| Cos phi – p.f. at 1/2 load | 0.61 |
| Rated speed | 1461 rpm |
| Motor efficiency at full load | 91.0 % |
| Motor efficiency at 3/4 load | 91.7 % |
| Motor efficiency at 1/2 load | 91.0 % |
| Number of poles | 4 |
| Start. method | star/delta |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | H |
| Explosion proof | no |
| Ex-protection standard | NO PTO (THERMAL SWITCH) |
| Power cable type | S1BC4N8-F 7G4+4X1 |
| Length of power cable | 10 m |
| Power plug | No plug |
| Moisture sensor | without moisture sensors |
| Water-in-oil sensor | with water-in-oil sensor |
| Net weight | 353 kg |
SRG.130.80 .375.11.5.1B
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









