| Product name | SRG.50.30 .684.25.5.1B |
| Product No | 98798054 |
| EAN number | 5712601512091 |
| Maximum flow | 261 l/s |
| Min flow | 119 l/s |
| Propeller speed | 684 rpm |
| Gear ratio | 4.286 |
| Propeller diameter | 300 mm |
| Number of propeller blades | 3 |
| Max. propeller blade angel | 25 deg. |
| Rated head | 1.3 m |
| Min. head | 0.2 m |
| Maximum head | 1.3 m |
| Primary shaft seal | 2X RADIAL LIP SEALS |
| Testing standard | ISO9906:2012 3B |
| Motor | Cast iron |
| Propeller | 1.4408 |
| Hub | AISI 1.4408 |
| Flange | Stainless steel |
| Paint thickness | 450 micrometre |
| Maximum installation depth | 20 m |
| Fits column profile tube, size | 60/60 mm |
| Liquid temperature range | 5 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| pH-value range | 4-10 |
| Power input – P1 | 5.8 kW |
| Rated power – P2 | 5 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 400-415 V |
| Voltage tolerance | +6/-15 % |
| Max starts per hour | 20 |
| Rated current | 9.5 A |
| Starting current | 62 A |
| Cos phi – power factor | 0.9 |
| Cos phi – p.f. at 3/4 load | 0.88 |
| Cos phi – p.f. at 1/2 load | 0.83 |
| Rated speed | 2870 rpm |
| Motor efficiency at full load | 86.7 % |
| Motor efficiency at 3/4 load | 88.7 % |
| Motor efficiency at 1/2 load | 90.1 % |
| Number of poles | 2 |
| Start. method | star/delta |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | H |
| Explosion proof | no |
| Ex-protection standard | NO PTO (THERMAL SWITCH) |
| Power cable type | S1BN8-F 11G1,5 |
| Length of power cable | 15 m |
| Power plug | No plug |
| Moisture sensor | without moisture sensors |
| Water-in-oil sensor | with water-in-oil sensor |
| Net weight | 114 kg |
SRG.50.30 .684.25.5.1B
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










