| Product name | TPE 100-160/2 S-A-F-A-BQQE-KWB |
| Product No | 99114836 |
| EAN number | 5712607036867 |
| Pump speed on which pump data are based | 2950 rpm |
| Rated flow | 75.24 m³/h |
| Rated head | 13.29 m |
| Maximum head | 160 dm |
| Actual impeller diameter | 120-110 mm |
| Primary shaft seal | BQQE |
| Code for shaft seal | BQQE |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B2 |
| Pump version | A |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Cast iron |
| Material code | A |
| Range of ambient temperature | -20 .. 50 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Max pressure at stated temp | 16 bar / 120 °C |
| Pipe connection standard | EN 1092-2 |
| Type of connection | DIN |
| Size of connection | DN 100 |
| Pressure rating for connection | PN 16 |
| Port-to-port length | 500 mm |
| Flange size for motor | FF215 |
| Connect code | F |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -25 .. 120 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor type | 112MC |
| Rated power – P2 | 4 kW |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-500 V |
| Rated current | 7.60-6.20 A |
| Cos phi – power factor | 0.92-0.87 |
| Rated speed | 360-4000 rpm |
| IE Efficiency class | IE5 |
| Motor efficiency at full load | 92.2 % |
| Number of poles | 2 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | ELEC |
| Motor No | 93057189 |
| Control panel | HMI300 – Advanced |
| Function Module | FM310 – Advanced |
| Frequency converter | Built-in |
| Minimum efficiency index, MEI ≥ | 0.54 |
| Net weight | 76.9 kg |
| Gross weight | 95 kg |
| Shipping volume | 0.39 m³ |
| Config. file no | 99137777 |
| Danish VVS No. | 381946160 |
| Finnish LVI No. | 4616418 |
TPE 100-160/2 S-A-F-A-BQQE-KWB
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









