| Product name | TPE 350-280/4 SC-A-F-Y-BQQE-VW3 |
| Product No | 93375344 |
| EAN number | 5715471655073 |
| Pump speed on which pump data are based | 1485 rpm |
| Rated flow | 1116 m³/h |
| Rated head | 20.2 m |
| Maximum head | 280 dm |
| Actual impeller diameter | 308 mm |
| Primary shaft seal | BQQE |
| Code for shaft seal | BQQE |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B |
| Pump version | A |
| Pump housing | Ductile iron |
| Impeller | Bronze |
| Material code | Y |
| Range of ambient temperature | -10 .. 50 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Max pressure at stated temp | 16 bar / 120 °C |
| Pipe connection standard | EN 1092-2 |
| Type of connection | DIN |
| Size of connection | DN 350 |
| Pressure rating for connection | PN 16 |
| Port-to-port length | 1400 mm |
| Flange size for motor | FF500 |
| Connect code | F |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -25 .. 120 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor type | 280S |
| Rated power – P2 | 75 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 400 V |
| Rated current | 134 A |
| Cos phi – power factor | 0.97 |
| Rated speed | 150-1500 rpm |
| IE Efficiency class | IE5 |
| Motor efficiency at full load | 96.5 % |
| Number of poles | 4 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | PTC/PT1 |
| Motor No | 92669135 |
| VFD product number | 93260020 |
| Type of frequency converter | CUE 3X380-500V IP55 RUG 75KW |
| Appr. for VFD | CE, CULUS, C-TICK |
| Minimum efficiency index, MEI ≥ | 0.70 |
| Net weight | 1330 kg |
| Gross weight | 1450 kg |
| Shipping volume | 3.62 m³ |
| Config. file no | 93214769 |
TPE 350-280/4 SC-A-F-Y-BQQE-VW3
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









