| Product name | TPE2D 65-60 N-A-F-A-BQQE-DYB |
| Product No | 98949303 |
| EAN number | 5712604086872 |
| Pump speed on which pump data are based | 2400 rpm |
| Rated flow | 18.7 m³/h |
| Rated head | 3.4 m |
| Maximum head | 60 dm |
| Actual impeller diameter | 78 mm |
| Primary shaft seal | BQQE |
| Code for shaft seal | BQQE |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B2 |
| Pump version | A |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Composite |
| Material code | A |
| Range of ambient temperature | -20 .. 50 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Max pressure at stated temp | 10 bar / 120 °C |
| Pipe connection standard | EN 1092-2 |
| Type of connection | DIN |
| Size of connection | DN 65 |
| Pressure rating for connection | PN 6/10 |
| Port-to-port length | 340 mm |
| Flange size for motor | 56C |
| Connect code | F |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -25 .. 120 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor type | 71A |
| Rated power – P2 | 0.37 kW |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 1 x 200-240 V |
| Rated current | 2.4-2.1 A |
| Cos phi – power factor | 0.96 |
| Rated speed | 360-4000 rpm |
| IE Efficiency class | IE5 |
| Motor efficiency at full load | 84 % |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | ELEC |
| Motor No | 99137991 |
| Control panel | HMI200 – Standard |
| Function Module | FM300 – Advanced |
| Frequency converter | Built-in |
| Net weight | 51.4 kg |
| Gross weight | 64.7 kg |
| Shipping volume | 2.46 m³ |
| Sales region | UK |
| Config. file no | 98819179 |
TPE2D 65-60 N-A-F-A-BQQE-DYB
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










