| Product name | UNILIFT AP12.40.04.A1 |
| Product No | 96011015 |
| EAN number | 5700390525323 |
| Maximum flow | 3.89 l/s |
| Maximum head | 10 m |
| Type of impeller | SEMI OPEN |
| Max. Particle | 12 mm |
| Approvals | CE,RCM,VDE,LGABG,EAC,TUVRHWID,MORO,UKCA,CNROHSEXP,SEPRO |
| Pump housing | Stainless steel |
| Impeller | Stainless steel |
| Cable union | Brass |
| Range of ambient temperature | 0 .. 55 °C |
| Type of connection | Rp |
| Size of connection | 1 1/2 inch |
| Maximum installation depth | 2 m |
| Inst dry/wet | D/S |
| Place of installation | Indoor |
| Liquid temperature range | 0 .. 55 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 0.7 kW |
| Motor type 1-phase | PSC |
| Rated power – P2 | 0.4 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Rated current | 3 A |
| Cos phi – power factor | 0.99 |
| Rated speed | 2770 rpm |
| Capacitor size – run | 12 µF/400 V |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | CONTACT |
| Thermal protec | internal |
| Length of power cable | 5 m |
| Type of cable plug | NONE |
| Level switch | A |
| Net weight | 11.5 kg |
| Gross weight | 11.7 kg |
| Environmental approvals | WEEE |
UNILIFT AP12.40.04.A1
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








