| Product name | UNILIFT AP35B.50.06.1V |
| Product No | 96004563 |
| EAN number | 5700391488603 |
| Maximum flow | 5 l/s |
| Maximum head | 11 m |
| Type of impeller | VORTEX |
| Max. Particle | 35 mm |
| Approvals | CE,RCM,VDE,LGABG,EAC,TUVRHWID,MORO,UKCA,SEPRO |
| Pump housing | Stainless steel |
| Impeller | Stainless steel |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Type of connection | Rp |
| Size of connection | 2 inch |
| Maximum installation depth | 7 m |
| Inst dry/wet | S |
| Auto-coupling | Y |
| Place of installation | Indoor/outdoor |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 1 kW |
| Motor type 1-phase | PSC |
| Rated power – P2 | 0.66 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Rated current | 4.6 A |
| Cos phi – power factor | 0.98 |
| Rated speed | 2810 rpm |
| Capacitor size – run | 16 µF/400 V |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | CONTACT |
| Thermal protec | internal |
| Length of power cable | 10 m |
| Type of cable plug | SCHUKO |
| Net weight | 10.3 kg |
| Gross weight | 10.9 kg |
| Danish VVS No. | 391270112 |
| Swedish RSK No. | 5885933 |
| Finnish LVI No. | 4822586 |
| Environmental approvals | WEEE |
UNILIFT AP35B.50.06.1V
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










