| Product name | UNILIFT AP50.50.08.A1V |
| Product No | 96023934 |
| EAN number | 5700390549138 |
| Maximum flow | 6.94 l/s |
| Maximum head | 9 m |
| Type of impeller | VORTEX |
| Max. Particle | 50 mm |
| Approvals | CE,RCM,LGABG,EAC,TUVRHWID |
| Pump housing | Stainless steel |
| Impeller | Stainless steel |
| Cable union | Brass |
| Range of ambient temperature | 0 .. 55 °C |
| Type of connection | Rp |
| Size of connection | 2 inch |
| Maximum installation depth | 7 m |
| Place of installation | Indoor/outdoor |
| Liquid temperature range | 0 .. 55 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 1.3 kW |
| Motor type 1-phase | PSC |
| Rated power – P2 | 0.8 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 220-240 V |
| Rated current | 5.9 A |
| Cos phi – power factor | 0.99 |
| Rated speed | 2790 rpm |
| Capacitor size – run | 16 µF/400 V |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | CONTACT |
| Thermal protec | internal |
| Length of power cable | 10 m |
| Type of cable plug | AU |
| Level switch | A |
| Net weight | 15.6 kg |
| Gross weight | 16.5 kg |
| Sales region | Australia |
| Environmental approvals | WEEE |
UNILIFT AP50.50.08.A1V
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










