| Product name | UNILIFT AP50.50.11.3V |
| Product No | 96010633 |
| EAN number | 5700390516710 |
| Maximum flow | 8.89 l/s |
| Maximum head | 13 m |
| Type of impeller | VORTEX |
| Max. Particle | 50 mm |
| Approvals | CE,RCM,LGABG,EAC,TUVRHWID,UKCA,CNROHSEXP,SEPRO |
| Pump housing | Stainless steel |
| Impeller | Stainless steel |
| Cable union | Brass |
| Range of ambient temperature | 0 .. 55 °C |
| Type of connection | Rp |
| Size of connection | 2 inch |
| Maximum installation depth | 7 m |
| Inst dry/wet | D/S |
| Place of installation | Indoor/outdoor |
| Liquid temperature range | 0 .. 55 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 1.6 kW |
| Rated power – P2 | 1.2 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 230 V |
| Rated current | 4.9 A |
| Cos phi – power factor | 0.85 |
| Rated speed | 2780 rpm |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | NONE |
| Thermal protec | external |
| Length of power cable | 10 m |
| Type of cable plug | NONE |
| Net weight | 13.1 kg |
| Gross weight | 16.4 kg |
| Norwegian NRF no. | 9045707 |
| Environmental approvals | WEEE |
UNILIFT AP50.50.11.3V
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









