| Product name | UNILIFT AP50B.50.08.3V |
| Product No | 96004589 |
| EAN number | 5700391489631 |
| Maximum flow | 6.67 l/s |
| Maximum head | 11 m |
| Type of impeller | VORTEX |
| Max. Particle | 50 mm |
| Approvals | CE,RCM,VDE,LGABG,EAC,MORO,UKCA,CNROHSEXP,SEPRO |
| Pump housing | Stainless steel |
| Impeller | Stainless steel |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Type of connection | Rp |
| Size of connection | 2 inch |
| Maximum installation depth | 2 m |
| Inst dry/wet | S |
| Auto-coupling | Y |
| Place of installation | Indoor |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 1.25 kW |
| Rated power – P2 | 0.8 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 400 V |
| Rated current | 1.98 A |
| Cos phi – power factor | 0.89 |
| Rated speed | 2810 rpm |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | NONE |
| Thermal protec | internal |
| Length of power cable | 5 m |
| Type of cable plug | NONE |
| Net weight | 9.7 kg |
| Gross weight | 9.8 kg |
| Danish VVS No. | 391273112 |
| Swedish RSK No. | 5885929 |
| Finnish LVI No. | 4822593 |
| Norwegian NRF no. | 1399817 |
| Environmental approvals | WEEE |
UNILIFT AP50B.50.08.3V
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









