| Product name | UNILIFT APG.40.10.A1 |
| Product No | 92616874 |
| EAN number | 5715117127933 |
| Rated flow | 2 l/s |
| Rated head | 15 m |
| Type of impeller | Grinder system |
| Max. Particle | 40 mm |
| Approvals | CE,EAC,LGA,UKCA,SEPRO |
| Model | A |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Composite |
| Motor house | Stainless steel |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Type of outlet connection | DIN / Rp |
| Size of outlet connection | DN 32/40 |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Maximum installation depth | 7 m |
| Auto coupling | 96076063 |
| Liquid temperature range | 0 .. 70 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 1.3 kW |
| Rated power – P2 | 1 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Rated current | 5.8 A |
| Rated speed | 2850 rpm |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Length of power cable | 10 m |
| Power plug | No plug |
| Float switch (Yes/No) | Y |
| Net weight | 23.2 kg |
| Gross weight | 24.8 kg |
| Shipping volume | 0.036 m³ |
| Sales region | Europe |
| Swedish RSK No. | 5885556 |
| Finnish LVI No. | 4836183 |
| Environmental approvals | WEEE |
UNILIFT APG.40.10.A1
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










