| Product name | Unilift CC5 – M1 |
| Product No | 96280977 |
| EAN number | 5700830812051 |
| Rated flow | 0.711 l/s |
| Maximum flow | 1.67 l/s |
| Rated head | 2.52 m |
| Maximum head | 5 m |
| Max. Particle | 10 mm |
| Approvals | CE,LGA,VDE,UKCA,SEPRO |
| Pump housing | Polypropylene |
| Impeller | Composite |
| Motor | Stainless steel |
| Shaft | Stainless steel |
| Strainer | Stainless steel |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Type of connection | R |
| Size of connection | 1 1/4 inch |
| Maximum installation depth | 2 m |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 250 W |
| Rated power – P2 | 0.108 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 220-240 V |
| Rated current | 0.98 A |
| Rated speed | 2850 rpm |
| Capacitor size – run | 4 µF/450 V |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | B |
| Ex-protection standard | YES |
| Length of power cable | 5 m |
| Type of cable plug | NONE |
| Net weight | 4.32 kg |
| Gross weight | 4.5 kg |
| Shipping volume | 0.017 m³ |
| Environmental approvals | WEEE |
Unilift CC5 – M1
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com






