| Product name | UNILIFT KP.350.M.1 |
| Product No | 013N1300 |
| EAN number | 5700393433182 |
| Maximum flow | 3.89 l/s |
| Rated head | 5.84 m |
| Maximum head | 9 m |
| Max. Particle | 10 mm |
| Approvals | CE,VDE,LGABG,EAC,TUVRHWID,MORO,UKCA,SEPRO |
| Model | A |
| Pump housing | Stainless steel |
| Impeller | Stainless steel |
| Range of ambient temperature | 0 .. 50 °C |
| Type of connection | Rp |
| Size of connection | 1 1/4 inch |
| Maximum installation depth | 7 m |
| Place of installation | Indoor/outdoor |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input – P1 | 720 W |
| Rated power – P2 | 0.35 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 220-240 V |
| Rated current | 3.2 A |
| Capacitor size – run | 10 µF/400 V |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | CONTACT |
| Thermal protec | internal |
| Length of power cable | 10 m |
| Type of cable plug | SCHUKO |
| Level switch | M |
| Net weight | 7.47 kg |
| Gross weight | 8.15 kg |
| Shipping volume | 0.0126 m³ |
| Danish VVS No. | 391214035 |
| Swedish RSK No. | 5885707 |
| Finnish LVI No. | 4822558 |
| Norwegian NRF no. | 9040796 |
| Environmental approvals | WEEE |
UNILIFT KP.350.M.1
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









