| Product name | UPS 25-80 180 |
| Product No | 99557542 |
| EAN number | 5713831002123 |
| Speed no | 3 |
| Rated flow | 4 m³/h |
| Rated head | 5.79 m |
| Maximum head | 80 dm |
| TF class | 95 |
| Approvals | CN_ROHS |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Composite |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Type of connection | G |
| Size of connection | 1 1/2 inch |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Port-to-port length | 180 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -25 .. 95 °C |
| Selected liquid temperature | 60 °C |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Power input in speed 1 | 140 W |
| Power input in speed 2 | 185 W |
| Max. power input | 195 W |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Current in speed 1 | 0.62 A |
| Current in speed 2 | 0.81 A |
| Current in speed 3 | 0.84 A |
| Capacitor size – run | 5 µF |
| Enclosure class (IEC 34-5) | X4D |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Ex-protection standard | CONTACT |
| Thermal protec | internal |
| Terminal box position | 9H |
| Net weight | 4.44 kg |
| Gross weight | 4.8 kg |
| Shipping volume | 0.008 m³ |
UPS 25-80 180
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










