| Product name | UPA 15-90 N |
| Product No | 99890909 |
| EAN number | 5713835791283 |
| Speed no | 1 |
| Rated flow | 0.98 m³/h |
| Rated head | 5.462 m |
| Max. head | 90 dm |
| TF class | 95 |
| Approvals | EAC-UPA |
| Pump housing | Stainless steel |
| Impeller | Composite |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Pipe connection standard | ISO 228-1 |
| Type of connection | G |
| Size of connection | 3/4 inch |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Port-to-port length | 160 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 2 .. 95 °C |
| Selected liquid temperature | 60 °C |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Max. power input | 120 W |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Maximum current consumption | 0.48 A |
| Capacitor size – run | 2.5 µF |
| Enclosure class (IEC 34-5) | X2D |
| Insulation class (IEC 85) | H |
| Ex-protection standard | NONE |
| Thermal protec | Impedance protected |
| Power plug | Schuko plug |
| Flow switch (Yes/No) | Y |
| Net weight | 2.66 kg |
| Gross weight | 3.79 kg |
| Shipping volume | 0.0042 m³ |
UPA 15-90 N
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










