| Product name | UPS 40-120/2 F 250 |
| Product No | 96401942 |
| EAN number | 5700390655297 |
| Speed no | 3 |
| Rated flow | 10.6 m³/h |
| Rated head | 7.31 m |
| Maximum head | 120 dm |
| Approvals | AAA,EAC |
| Model | C |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Stainless steel |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Pipe connection standard | EN 1092-2 |
| Type of connection | DIN |
| Size of connection | DN 40 |
| Pressure rating for connection | PN 6/10 |
| Port-to-port length | 250 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -10 .. 120 °C |
| Selected liquid temperature | 60 °C |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Power input in speed 1 | 440 W |
| Power input in speed 2 | 460 W |
| Max. power input | 470 W |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230-240 V |
| Current in speed 1 | 2.2 A |
| Current in speed 2 | 2.3 A |
| Current in speed 3 | 2.2 A |
| Cos phi in speed 1 | 0.87 |
| Cos phi in speed 2 | 0.87 |
| Cos phi | 0.93 |
| Capacitor size – run | 12 µF/400 V |
| Number of poles | 2 |
| Insulation class (IEC 85) | H |
| Enclosure class (IEC 60529) | X4D |
| Ex-protection standard | CONTACT |
| Thermal protection | EXT. |
| Relay | without relay |
| Terminal box position | 1.30H |
| Net weight | 18.3 kg |
| Gross weight | 19.5 kg |
| Shipping volume | 0.026 m³ |
UPS 40-120/2 F 250
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









