| Product name | UPS 80-120/2 F 360 |
| Product No | 96402441 |
| EAN number | 5708601059018 |
| Speed no | 3 |
| Rated flow | 40.6 m³/h |
| Rated head | 7.37 m |
| Maximum head | 120 dm |
| Approvals | AAA,EAC |
| Model | C |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Stainless steel |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Pipe connection standard | EN 1092-2 |
| Type of connection | DIN |
| Size of connection | DN 80 |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Port-to-port length | 360 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -10 .. 120 °C |
| Selected liquid temperature | 60 °C |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Power input in speed 1 | 1000 W |
| Power input in speed 2 | 1100 W |
| Max. power input | 1500 W |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 3 x 400-415 V |
| Current in speed 1 | 1.65 A |
| Current in speed 2 | 1.8 A |
| Current in speed 3 | 2.75 A |
| Cos phi in speed 1 | 0.87 |
| Cos phi in speed 2 | 0.88 |
| Cos phi | 0.79 |
| Number of poles | 2 |
| Insulation class (IEC 85) | H |
| Enclosure class (IEC 60529) | X4D |
| Ex-protection standard | CONTACT |
| Thermal protection | EXT. |
| Relay | without relay |
| Terminal box position | 1.30H |
| Net weight | 36.5 kg |
| Gross weight | 38.4 kg |
| Shipping volume | 0.061 m³ |
UPS 80-120/2 F 360
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









