| Product name | UPS2 25-125 130 AUTO |
| Product No | 93094742 |
| EAN number | 5715467694260 |
| Rated flow | 4 m³/h |
| Rated head | 8.75 m |
| Maximum head | 125 dm |
| TF class | 95 |
| Approvals | CE |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Composite |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Pipe connection standard | EN 1092-2 |
| Type of connection | G |
| Size of connection | 1 1/2 inch |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Port-to-port length | 130 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 2 .. 95 °C |
| Selected liquid temperature | 60 °C |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 180 W |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Maximum current consumption | 1.37 A |
| minimum current consumption | 0.33 A |
| Enclosure class (IEC 34-5) | X2D |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Ex-protection standard | NONE |
| Thermal protec | ELEC |
| Energy (EEI) | 0.23 |
| Terminal box position | 9H |
| Net weight | 2.7 kg |
| Gross weight | 2.9 kg |
| Shipping volume | 0.008 m³ |
| Sales region | CN |
UPS2 25-125 130 AUTO
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com








