| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 2900 rpm Stages 1 Min. mm 208 |
| Head H(Q=0) | 67 at |
| Flow Max | m³/h 88 |
| Flow Min | m³/h 25.5 |
| Total weight | kg 159.0 NPSH 3% m |
| Materials | |
| Impeller | Stainless steel / AISI 304 |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 18.5 kW Rated current 32.7 A |
| Rated voltage | 400 V |
| Degree of protection | IP55 |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









