| Product name | ALPHA2 20-60 N 150 |
| Product No | 92505511 |
| EAN number | 5715115433708 |
| Rated flow | 1.94 m³/h |
| Rated head | 3.28 m |
| Maximum head | 60 dm |
| Pump head orientation | 6H |
| TF class | 110 |
| Approvals | VDE,CE,EAC,SEPRO |
| Model | E |
| Pump housing | Stainless steel |
| Impeller | Composite |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 10 bar |
| Type of connection | G |
| Size of connection | 1 1/4 inch |
| Pressure rating for connection | PN 10 |
| Port-to-port length | 150 mm |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 2 .. 110 °C |
| Selected liquid temperature | 60 °C |
| Density | 983.2 kg/m³ |
| Minimum power input – P1 | 3 W |
| Power input P1 | 34 W |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Maximum current consumption | 0.04 .. 0.32 A |
| Enclosure class (IEC 34-5) | X4D |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Thermal protec | ELEC |
| Aut. night | automatic reduced night-time duty included |
| Energy (EEI) | 0.17 |
| Net weight | 1.99 kg |
| Gross weight | 2.13 kg |
| Shipping volume | 0.004 m³ |
| Danish VVS No. | 380450260 |
| Swedish RSK No. | 5790552 |
ALPHA2 20-60 N 150
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com






