| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 1750 rpm Stages 1 Min. inch 5 11/16 |
| Head H(Q=0) | 49 at |
| Flow Max | US g.p.m. 744.1 |
| Flow Min | US g.p.m. 158.5 |
| Total weight | lb 286.6 NPSH 3% ft |
| Materials | |
| Impeller | Cast iron / ASTM Class 30 |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 7.3756 hp Rated current 20 A |
| Rated voltage | 220 V |
| Degree of protection | IP55 |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









