| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 1175 rpm Stages 1 Min. inch 10 9/16 |
| Head H(Q=0) | 58 at |
| Flow Max | US g.p.m. 2914.7 |
| Flow Min | US g.p.m. 422.7 |
| Total weight | lb 1,172.6 NPSH 3% ft |
| Materials | |
| Impeller | Cast Iron, EN 1561 – GJL-200, ASTM Class 30 eMG12 – Ø48mm BQ7EGG-WA |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 29.502 hp Rated current 45 A Frame size 125 |
| Rated voltage | 380 V Spacer length inch 3/16 |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection GR.COUPLGUARD ES42-230-16 A4 3.7478 lb |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









