| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 1750 rpm Stages 1 Min. inch 5 1/8 |
| Head H(Q=0) | 28 at |
| Flow Max | US g.p.m. 147.5 |
| Flow Min | US g.p.m. 34.8 |
| Total weight | lb 94.2 NPSH 3% ft |
| Materials | |
| Impeller | Fabricated Stainless Steel |
| Rotating ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Stationary ring | SiC, silicon carbide, sintered press.less |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 1.0058 hp Rated current 2.6 A Frame size 68 |
| Rated voltage | 265 V Spacer length inch 1/8 |
| Degree of protection | IP55 Coupling protection COUPLGUARD 160x92PNTD 0.44092 lb |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









