| Operating Data | |
|---|---|
| Operating speed | 1700 rpm Stages 1 Min. inch 5 1/16 |
| Head H(Q=0) | 23 at |
| Flow Max | US g.p.m. 55.6 |
| Flow Min | US g.p.m. 19.2 |
| Total weight | lb 35.3 NPSH 3% ft |
| Materials | |
| Impeller | Stainless steel / ASTM CF8M Uniten 3K VBVGG |
| Rotating ring | Ceramic |
| Stationary ring | Carbon graphite resin impregnated |
| Springs | CrNiMo – Steel |
| Motor data | |
| Rated power | 0.33526 hp Rated current 1.05 A |
| Rated voltage | 265 V |
| Degree of protection | IP55 |
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










